Czym jest monitoring wizyjny?
Telewizja przemysłowa, monitoring wizyjny, wideonadzór, telewizyjne systemy dozorowe (CCTV, ang. Closed Circuit TeleVision, niem. Videoüberwachung, ros. Видеонаблюдение, hiszp. circuito cerrado de televisión, franc. vidéosurveillance) – to system pozwalający na śledzenie z odległości zdarzeń rejestrowanych przez jedną do nawet kilkuset kamer przemysłowych jednocześnie. W skład systemu wchodzą głównie rejestratory i kamery, z których obraz jest transmitowany do centrum odbiorczego, gdzie personel na monitorach może obserwować rejestrowane zdarzenia. Ważnym elementem telewizji przemysłowej jest również klawiatura sterująca, posiadająca zwykle wbudowany dżojstik do manipulowania kamerami PTZ, pozwalająca na sterowanie całym systemem CCTV. Monitoring wizyjny, określany też jako telewizja dozorowa, różni się od zwykłej telewizji tym, że obraz z kamer jest przesyłany (przez kabel lub drogą radiową) i odbierany tylko w centrum odbiorczym, a nie w nieograniczonej liczbie odbiorników.
Współpraca z innymi urządzeniami
System telewizji dozorowej jest częścią składową wielu systemów bezpieczeństwa (SMS) – odgrywa np. istotną rolę w inteligentnym budynku. Zintegrowany z innymi systemami umożliwia wczesną i prawidłową reakcję służb ochrony lub personelu technicznego budynku. System CCTV współpracuje bardzo często z systemem pożarowym SSP oraz z systemami kontroli dostępu SKD.
Zalety monitoringu
Podniesienie poziomu bezpieczeństwa
Weryfikacja wersji wydarzeń
Jeśli z ust uczestników zdarzenia pada więcej niż jedna, spójna wersja, wszelkie wątpliwości może rozwiać nagranie z kamery.
Monitoring w szkole
Oko kamery bez problemu zarejestruje nieprawidłowe zachowania uczniów - akty wandalizmu czy przemocy rówieśniczej. Pomoże także w kontroli osób wchodzących na teren placówki (potencjalnych złodziei, dilerów narkotyków, i innych).
Kamery umieszczone w komunikacji miejskiej
Taka wersja monitoringu z całą pewnością pomoże zidentyfikować kieszonkowca lub sprawcę zniszczeń, podobnie jak te zamontowane na dworcach, deptakach, w przejściach podziemnych. Nagrania z monitoringu miejskiego są często wykorzystywane przez policję